B1 Ve B2 Vitaminleri

B1 ve B2 vitaminleri B vitamini grubu içinde yer alan önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Diğer tüm vitaminler gibi vücudumuz için gerekli ve doğada pek çok besinde bulunmaktadır. Bu vitaminler nedir, ne işe yarar, hangi besinlerde bulunur ve belirtileri nelerdir gibi aklınızda olan tüm sorulara yazımızın devamında yanıt veriyor olacağız.

B1 Vitamini ve Faydaları

B1 Vitamini Tiamin olarak bilinmektedir. Hem vücudun, hem de beynin enerji üretimi işlevinde etkili olan bir vitamin türüdür. Şeker hastalığının ve sinirsel bazı rahatsızlıkların önlenmesinde B1 vitamini kullanılmaktadır. Ayrıca, doku sertleşmesi içinde oldukça faydalıdır. Özellikle yaşlı insanlarda ilaç yöntemi ile ekstra B1 takviyesi yapıldığı bilinir.

Bu takviye beyin hücrelerinin doğru ve aktif bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. İnsanların yaşamı için gerekli olan merkezi sinir sisteminin düzenli çalışmasında da B1 çok önemli işlevi bulunmaktadır. Kan hücrelerin oluşmasında, karbonhidratları kullanarak enerji üretiminde ve çok daha fazlasında B1 vitamini kullanılmaktadır.

B1 Vitamini Eksikliği

B1 vitamini eksikliği ile bazı sendrol hastalıkları görülebilmektedir. Özellikle beyin hastalığı sendromu olarak bilinen bu tip durumlarda ciddi sağlık problemleri olabilmektedir. B1 vitamini aşırı düşük olduğunda gözlerde bozukluk, zihin karışıklığı, fiziksel problemler, iştah kaybı, sindirim sistemi bozuklukları, yorgunluk, kabızlık, baş ağrısı, sinir ve dolaşım sistemi bozuklukları çok sık olabilmektedir. B1 vitamini eksikliği çok tehlikelidir. Uzun süre eksik olması ve bu eksikliğin çok düşük seviyelere inmesi durumunda merkezi beyin sisteminde kalıcı tahribatlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle en ufak bir belirti durumunda hemen harekete geçmek ve doktora başvurmak şarttır.

B1 Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

B1 hangi besinlerde bulunmaktadır diye soranlara listeyi hazırladık ve sunuyoruz. Bira mayası, kepek, buğday başağı ve bazı sebzelerde bol miktarda B1 bulmak mümkündür. Ancak, bu noktada şunu ifade etmemizde büyük fayda vardır.

Özellikel sebzelerin pişirilmesinde vitamin ve mineral kaybı çok fazla yaşanmaktadır. Bu nedenle özellikle suda pişirme durumlarda sebze yemeğini suyu ile birlikte tüketmek gerekiyor.

Süt ve süt ürünlerinde de zengin miktarda B1 vitamini mevcuttur. Pek çok sebze ve meyvede de B1 vitamini bulunmaktadır.
B2 Vitamini ve Faydaları
Suda erimesinden dolayı vücutta depolanması imkansızdır. Riboflavin olarak bilinen B2 vitaminin faydaları çok fazladır. Enzim fonksiyonları çok fazla olan B2 vitaminin enerji üretimi konusunda da vücuda faydaları tartışılmaz. Aminoasit ve normal yağ asidi sentezi için olmazsa olmazlardandır. B2 vitamininin A vitamini ile birlikte kullanımı çok fazladır.

Bu durumda sindirim, solunum sistemlerinin sağlıklı olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Deri ve gözleri koruması ile önem arz etmektedir. Tüm B vitaminleri gibi B2 vitaminide sinir sistemimiz için oldukça önemlidir. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Enfeksiyonların giderilmesi ve yanık tedavilerinde etkili bir vitamin türüdür.
B2 Vitamini Eksikliği
B2 vitamini vücutta eksik olması durumunda bazı sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. Çok düşük ve uzun süreli B2 eksikliği çok fazla yaşanan bir durum değildir. Ancak, bazı istisnai hastalarda bu durum yaşanabilmektedir. Aşırı alkol tüketimi yapan ve bağımlılık haline dönüşmüş kişilerde buna bağlı olarak B2 eksikliği olabilmektedir. Ağız kenarlarında yara ve çatlaklar oluşabilmektedir. Dil ve dudaklarda iltihap durumları gözlemlenebilmektedir. Bunun dışında cilt üzerinde kızarıklık ve kaşıntı durumları yine aynı şekilde B2 eksikliğine bağlı olabilmektedir. Sürekli sersemlik hali, uyku bozuklukları, öğrenme güçlüğü çekme, gözlerde yanma ve görme bulunıklığı oluşması B2 eksikliğine bağlı olarak gelişir.
B2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?
B2 ihtiyacınızı gidermek veya B2 dengesini sağlamak için aşağıdaki besinleri düzenli ve de bilinçli bir şekilde tüketmeniz gerekmektedir. Özellikle açık yeşil yaprakları olan sebzelerde B2 vitamini zengin şekilde mevcuttur.

Aynı şekilde yeşil meyvelerde de B2 bulunmaktadır. Bunun dışında B2 açısından zengin olan diğer besinler olarak badem, bira mayası, tavuk, peynir, sığır eti, böbrek ve buğday gibi gıdaları söyleyebiliriz.

Tüm bu besinlerde yeteri kadar B2 mevcuttur. Beslenme alışkanlığınızı biraz değiştirmek suretiyle gerekli olan B2 vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Zaman zaman doktora gitmek, bazı test ve tahliller yaptırmak herkes için gereklidir. Olası tüm sağlık riskleri bu şekilde ortadan kaldırılmış olur.

Bu yazı Beslenme, Sağlık, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir