B12 Vitamini ve Saç Dökülmesine Faydaları

Vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarından biri B12 vitamidir. Çok çeşitli faydaları bulunmaktadır. Saç dökülmesinden karaciğer sağlığına, cilt bakımından anemi hastalığına kadar sayısız faydası bulunmaktadır.

Bu doğrultuda B12 Vitamini ve Saç Dökülmesine Faydaları konusunda çok daha detaylı bilgileri yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız.

B12 vitamini ayrıca DNA yapımı, kan hücrelerinin yenilenmesi gibi işlevsel görevlere de sahiptir. B12 vitamin eksikliği daha çok 50 ve üzeri yaşlarda daha sık görülmektedir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Saç Dökülmesi Üzerindeki Etkisi

Saç dökülmesi ve kellik pek çok erkek için önemli bir sorundur. Dış görüntüyü çok fazla etkileyn saç dökülmesi çoğu zaman psikolojik bir problem haline de dönüşebilmektedir. Saç dökülmesi için pek çok neden söylensede, yapılan araştırmalara göre saç dökülmesinin en büyük sebebinin B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Saç dökülmesi vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sadece B12 vitamini eksikliğinden kaynaklandığını söylemek tek başına yetersiz olacaktır. Bu nedenle saç dökülmesi sorunu yaşayanların ilk olarak doktora başvurarak kapsamlı bir kontrolden geçmesi gerekmektedir. Dökülmenin ilk dönemlerinde gerekli tedaviye başlandığında olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

B12 vitamini eksikliğinin belirtileri ilk etapta hafif şekilde görülmektedir. Ancak, orta ve uzun vadede ciddi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.
• Kanın görevi vücuda oksijen taşımaktır. B12 eksikliğinde kan vücuda yeterli miktarda oksijen taşıyamamaktadır. Bu durumda da aşırı yorgunluk durumu olabilmektedir.
• Nefes alma problemleri, çarpıntılar ve bunun gibi bazı sağlık sorunları olabilmektedir.
• Ciltte solgunluk ve bazı alerjik durumlar yine B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
• Diş etlerinde kanama ve bazı kanama durumları yine B12 vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır.
• Sürekli baş ağrıması ve motivasyon kayıpları yine B12 eksikliğinin önemli belirtilerinden biridir.

B12 Eksikliği ve Tedavisi

B12 eksikliğinin tedavi edilmemesi durumunda geçici veya kalıcı sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Hem saç dökülmesi, hem de bazı sinirsel sağlık problemleri olabilmektedir. B12 vitamininin sürekli ve uzun süreli eksik olması durumunda aşağıdaki ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilecektr.
• Süreki ve bitmeyen zihin karışıklıkları
• Kaslarda genel oalrak gözlemlenen zayıflama
• Hafıza zayıflığı ve kaybının yaşanması
• Dilde şişme görülmesi
• Halüsinasyonlar görme ve paranoya durumları
• Depresif durumlar ve ruh bozuklukları
• Denge kurmakta zorluk çekme ve yürüme bozuklukları
• El ve ayak parmaklarında titreme ve uyuşukluk
Tüm bu sağlık problemleri B12 vitaminin vücutta yeteri kadar olmamasından kaynaklanmaktadır. Görüldüğü üzere B12 vitaminin insan sağlı için önemi ve değeri çok fazladır. Bu tür eksikliklerin görülmesi veya belirtilerinden şüphelenilmesi durumunda ilk yapmanız gereken zaman kaybetmeden bir doktora başvurmak olmalıdır. Doktor iki türlü tedavi uygulayabilir. Birincisi B12 eksikliğine göre doğal beslenme tedavisidir. Birazdan vereceğimiz B12 içerikli besinleri daha fazla tüketme yoluyla eksik olan B12 vitamini tamamlanmış olacaktır. B12 vitaminin çok fazla eksik olması durumunda ise ağız yolu ile ilaç tedavisi şarttır. Bir başka tedavi yöntemi ise enjeksiyondur. Daha hızlı sonuç almak için bazı doktorlar enjeksiyon tedavisi uygulayabilmektedir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunmaktadır?

B12 eksikliği yaşayanların doğru besinleri tüketmesi gerekmektedir. Doğda bulunan pek çok besin B12 açısından oldukça zengindir. Bu besinleri detaylı bir şekilde belirtmek istiyoruz. Hayvansal gıdalar tam bir B12 deposudur. Sığır eti, karaciğer gibi ürünlerde B12 çok fazladır. Bunun dışında deniz ürünlerinde de B12 vitamini bulunmaktadır. Özellikle balık yumurtası B12 açısından en zengin besindir. Bunun dışında ahtapotlarda, uskumru, somon, sardalya ve ton balıklarında B12 vitamini oldukça fazladır. Her türlü et ürününde B12 mevcuttur. Sığır eti, dana eti, ciğer, hindi ciğeri ve benzer diğer ürünlerde B12 vitamini bulunmaktadır.
Bir diğer B12 kaynağı yumurta ve peynirdir. Hem yumurtada, hem de peynirde B12 zengin bir şekilde bulunmaktadır. Günlük olarak tüketilen bu besinlerin doğal ürünler olmasına özen göstermelisiniz.  Mümkün olduğunca doğal ürünler satın alınmalı ve hormonlu gıdalardan uzak durulmalıdır. İhtiyacınız olan B12 vitamini için düzenli ve sağlıklı beslenme bilinci ile ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz. Bu nedenle hayat boyu sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak bilincini kendinize yerleştirmelisiniz. Bu şekilde pek çok sağlık problemi ortaya çıkmadan yok olmuş olacaktır.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized, Vitaminler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir