B6 Vitamini

Bir diğer adı piridoksin olan B6 vitamini vücudumuz için oldukça önemlidir. B vitaminleri grubunda yer alan ve sağlığımız için önemi yeni ortaya çıkmaya başlayan bu vitaminin doğada pek çok besinde mevcuttur.

B12 vitamini ile özellik ve fayda bakımından benzerlikleri bulunmaktadır. B6 vitamininin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve hangi besinlerde bulunduğunu yazımızda görebileceksiniz. Vücudumuzda yer alan enzimlerin üretilmesinde B6 vitamini etkin bir rol oynamaktadır. Genlerin harekete geçirilmesi ve metabolik reaksiyonların düzenlenmesi içinde B6 vitamini şarttır.

B6 vitamininin bir başka önemli faydası yağ ve karbonhidratları yakmasıdır. Yakılan bu yağlar vücut içinde enerjiye dönüşmektedir. Hem sağlıklı, hem de enerji dolu bir yaşam için B6 vitaminine olan ihtiyacınız çok fazladır.
B6 vitamininin faydaları ve yararlarını anlatmaya devam ediyoruz. B6 vitamini kan yapar ve kalbi her türlü dış etkene karşı korur. Beynin çalışması ve insanların daha mutlu olması içinde B6 gerekli bir vitamin türüdür. Bağışıklık sistemi vücudumuzun temelidir.

Sistemin zayıf kalması durumunda bedeni taşımayacak ve bu nedenle çeşitli hastalıklara yakalanmış olacağız. Bağşıklık sistemi içinde olmazsa olmaz vitamin B6’dır. Adet öncesi dönemlerde yaşanılan bazı sendromları en aza indirmesi ile B6 vitamini kadınlarda önemli bir etkiye sahiptir.
B6 Vitamini Eksikliği
B6 vitamini eksikliği son dönemlerde duymaya başladığımız bir durumdur. Yapılan bazı araştırmalara göre B6 vitamin eksikliği düşünüldüğünden daha fazla olduğu ortaya koyulmuştur. Doğum kontrol hapı kullananların B6 vitamini eksikliği konusunda riskli olanlardan olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, sigara içen, alkol tüketen ve 65 yaş üstü kişilerde daha sık görüldüğü söylenebilir. Mide, bağırsak ve böbrek hastalarında da B6 eksikliği gözlemlenmektedir.
B6 Vitamin Eksikliği Belirtileri
B6 vitamin eksikliği vücutta bazı belirtiler vermektedir. Hafif düzeyli eksiklik olanlarda bu belirtiler çok net ortaya çıkmayabilmektedir. Orta ve ileri seviye B6 eksikliği olanlarda bu belirtiler çok daha ciddidir. Deride ortaya çıkan kızarıklıklar, bazı yaralar, dil bölgesinde oluşan şişlikler, yorgunluk, kansızlık ve düşünme kabiliyetinde yaşanan azalmalar B6 vitamin eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin ortaya çıkması, hissedilmesi veya endişe duyulması durumunda yapılması gereken bellidir. Öncelikle hiç vakit kaybetmiyor ve hemen doktora gidiyorsunuz.

Vitamin eksikliği deyip geçenler ileride çok daha ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalacağını unutmaması gerekmektedir. Bu tür tanılar kan tahlilleri ile kolayca konulabilmektedir. Sizde sürekli yaşanan bu tür belirtilerde en yakın doktora başvurmalısınız. Bu sayede var olan B6 vitami ve diğer eksikleriniz net olarak belirlenmiş olacaktır. Bununla birlikte gerekli olan tedavi ve uygulamalar doktorunuz tarafından uygulanacaktır.
B6 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
B6 vitamini tek bir çeşit değildir.B6 olarak birkaç çeşit vitamin saymak mümkündür. B6 vitaminleri serbest ve glikoz ile birleşmiş olarak vücutta yer alır. Serbest B6 vitaminler vücut tarafından kolay emilme özelliğine sahiptir. Bu vitaminlerin kullanılma oranı çok daha yüksektir. Süt, et ve yumurta gibi hayvansal besinlerde B6 vitaminleri serbest halde bulunmaktadır.

Serbest olan bu vitaminler tam olarak vücutta kullanılabilir. Faydalı ve zengin B6 vitaminleri muzda çok fazla bir şekilde bulunmaktadır. Muz B6 vitamini açısından oldukça zengindir. Muz içinde bulunan B6 ortalama olarak yüzde 75 civarında kullanılabilmektedir. Bu besinlerin dışındakilerde B6 vitamini fazla olsada kullanım oranı biraz daha düşük seviyedir.
Tüm bu bilgiler ışığında B6 vitamini ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz besinleri şu şekilde sıralayabiliriz. Tavuk etinde B6 yeterli oranda bulunmaktadır. Özellikle tavuğun göğüz bölümü B6 açısından zengindir. Tavuk ciğerinde de yine yüksek miktarda B6 mevcuttur.

Dana eti ve dana ciğeri içerisinde de zengin miktarda B6 bulunmaktadır. Hindi eti, balık ve yumurta gibi ürünleri tüketerekte yeterli B6 vitaminini alabilirsiniz. Antepfıstığı, yerfıstığı, fındık, ceviz, kaju, papates, ıspanak ve brokoli gibi bitkilerden de B6 ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Tüm bu besinleri düzenli olarak tüketmelisiniz. Ancak, herşeyin bir kararı olduğunu unutmamak önemlidir. Tüm vitamin ve minerallerin çoğu zararlıdır. Gereğinden fazlasını almak çok şey ifade etmemektedir. Ayırca, suda eriyen vitaminler bilindiği gibi kullanılmadığı zaman dışarı atılmaktadır. Özellikle suda eriyen vitamin türlerini çok fazla almak yerine, az ve düzenli tüketmek çok daha iyi olacaktır.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized, Vitaminler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir