C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

C Vitamini suda çözülen vitaminler arasında yer almaktadır. En önemli özelliği suda çözülmesinden dolayı depolanamamasıdır. Vücudun depolayamamasından dolayıdaidrar ve ter ile birlikte dışarı atılır. Dolayısıyla C vitaminin günlük olarak vücuda alınması şarttır. Bu yazımızda C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur üzerine detaylı bilgiler veriyor olacağız.

C Vitaminin Etkileri
C vitamini vücutta önemli görevleri olan bir vitamin türüdür. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlü olması, vücut direncinin kuvvetlenmesi ve bununla birlikte vücudun çeşitli hastalıklardan korunması için olmazsa olmazdır.

Kıkırdak, deri, tendon, bağ ve kan damarlarının yenilenmesi için C vitamini gerekli bir ihtiyaçtır. Ayrıca, kolajen üretimi içinde en önemli vitamin C vitaminidir. C vitamini eksikliğinde önemli hastalık riskleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle kalp damar hastalıkları, kanser ve artrit gibi önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olarak C vitamini eksikliğini söyleyebiliriz.

C vitaminin vitamin desteği olarak alınması uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun yerine birazdan sıralayacak olduğumuz doğal besinler yolu ile C vitaminini almak daha doğru olacaktır. Bilindiği gibi C vitamini içeren besinler diğer yönlerden de zengin içeriklere sahiptir. Vücut için gerekli olan diğer vitamin ve mineraller yine bu besinlerde bulunmaktadır. Tüm bu besinlerin doğal besinlerden birlikte alınması gerekmektedir.
C Vitaminnin Bulunduğu Besinler
Vücudun belli bir C vitamini ihtiyacı vardır. Bu oran herkeste farklı olabilmektedir. Vücut yapısı, yaş ve yaşam koşullarına göre değişebilmektedir. Alkol ve sigara tüketimini fazla yapanların C vitaminini biraz daha fazla almaları gerekmektedir.

C vitamini açısından zengin besinlerden biri çilektir. Orta boy bir çilek sizin C vitaminine olan ihtiyacınızın yüzde 7’sini karşılamaktadır. Çilek içerisinde bol miktarda potasyum, manganez, besin lifi ve folat da bulunmaktadır. Ülkemizde pek bulunmasa da bir diğer önemli C vitamini kaynağı papatyadır. Yapılan araştırmalara göre 1 papatyanın günlük C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşıladığı kanıtlanmıştır. Bunun dışında yeşil ve kırmızı biber C vitamini yönünden oldukça zengin gıdalardır. A ve K vitamini açısından da biber oldukça zengin içeriğe sahiptir.

Özellikle yaz aylarında tükettiğimiz dolma biberde de çok fazla C vitamini bulunmaktadır. Taze kurutulmuş baharatlar, taze brokoli içinde de bol miktarda C vitamini bulunmaktadır. Kivi tam bir C vitamini kaynağıdır.

Günlük C vitamini ihtiyacınızı 1 adet kivi karşılayabilmektedir. Greyfurt ve kavun tüketerekte C vitamini ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabiliyorsunuz. Son olarak diğer C vitamini kaynaklarını sıralamak istiyoruz. Ispanak, lahana, limon, marul, papates, bezelye ve soğanda da çok fazla miktarda C vitamini mevcuttur.
Görüldüğü üzere doğada C vitamini kaynağı konusunda hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Önemli olan bu besinleri bilmektir. Düzenli ve bilinçli beslenme ile vücudun ihtiyacı olan hem C vitaminlerini, hem de diğer vitamin ve de mineralleri fazlasıyla alabilirsiniz. Kısacası tüm taze sebze ve meyvelerde C vitamini elde etmek mümkündür.
C Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?
C vitamini eksikliği belirtileri yaşayan insanların tedavi için uzman bir doktora başvurmaları ilk yapması gerekendir. Belli nedenlere bağlı olarak vücudun ihtiyacı olan C vitaminin eksikliği uzun vadede bazı problemleri beraberinde getirebilmektedir. Tedavi için öncelikli doktora başvurabilirsiniz. Doktorunuz size bir dizi tahliller ve testler uygulayacaktır. Yapılan bu test ve tahlillere bağlı olarak bazı tedavi metodları uygulayacaktır. C vitamini suda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı harici olarak enjekte edilmesi önerilmemektedir.

Tek başına ilaç yolu ile alınan C vitamini diğer vitamin ve minerallerin eksik alınmasına neden olacaktır. Bu nedenle uygulanması gereken tedavi doğal besinlerdir. Pek çok doktor tedavi için doğal besinleri önermektedir. Bu doğrultuda beslenme alışkanlığınızda yapacağınız basit değişiklikler ile C vitamini eksikliğinizi giderebilirsiniz.

Yeşil sebzelere bol miktarda öğünlerinizde yer vermelisiniz. Mevsim meyvelerini tüketmeniz yine bu doğrultuda önem arz etmektedir. Sebze yemeklerini suyu ile birlikte tüketmek yine aynı şekilde C vitamini eksikliğinizi giderecektir. Spor yapmak ve vücuttaki toksinleri atmak Taze C vitamini açısından son derece önemlidir. Bu kapsamda bakıldığında C vitamininin depolanamadığını ve her gün düzenli olarak alınması gerektiğini bir defa daha hatırlatmak isteriz. Günlük aldığınız fazla C vitamini vücudunuz için bir şey ifade etmeyecektir..

Bu yazı Beslenme, Uncategorized, Vitaminler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir