Çinko Mineralinin Faydaları

Sağlıklı bir yaşam için vücut içinde olması gereken en önemli gereksinim vitamin ve minerallerdir. Çok çeşitli vitamin ve minerallerden biride çinko minerali olmaktadır. Bu yazımızda çinko mineralinin faydaları hakkında kapsamlı bilgiler bulabileceksiniz. Çinko minerali vücudumuza doğal yollardan alınabilen bir mineral türüdür. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için çinko mineraline ihtiyaç duyulmaktadır. Çinko mineralinin bilinen kanıtlanmış faydaları şu şekildedir.

• Görme duyusunu ve gözü güçlendirir.
• Üreme organlarının yeterli miktarda çalışmasına yardımcı olur.
• Bağışıklık sistemini çok fazla katkısı vardır ve bu doğrultuda vücudumuzun enerjisini yüksek tutar.
• Yaralanma durumlarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
• Özellikle çocukların hem büyümesi, hem de genel anlamda gelişmesine katkıda bulunur.
• Çocukların cinsiyetlerinin belirlenmesi ve gelişmesinde etkilidir.
• Gebelik döneminde kadınların fazla alması gereken bir mineral türüdür.
• Hücre gelişimi ve onarımı için olmazsa olmazlardandır.
• Hücre bölünmelerine yardımcı olur.
• Koku ve tat alma duyularını kuvvetlendirir.
• Erkekler için çok önemlidir. Üreme sisteminin gelişmesine yardımcı olur.
• Soğuk algınlığı ve bağlı hastalıklarda da çinko tedavi edecidir.
• Kadınların doğurganlıklarına yardımcı olur ve katkı sağlar.
Çinko Minerali Hangi Besinlerde Bulunur?
Gelelim bu önemli minerali nereden ve nasıl alacağımıza. Yazımızın başında da belirtmiştik. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller doğada fazlasıyla bulunmaktadır. Önemli olan bu besinleri bilmek ve doğru beslenme yapmaktır. Çinkonun zengin bir şekilde bulunduğu besinler şu şekildedir.
Süt ve süt ürünlerinde çinko minerali çok fazla bulunmaktadır. Pek çok deniz mahsüllerinde çinko mevcuttur. Hem beyaz et, hem de kırmızı ette çinko fazlasıyla vardır. Çinko minerali bakımından zengin olan diğer besinler ise şu şekildedir. Yumurta, papates, badem, kuru fasulye, ceviz, tahıllar, kuru baklagiller, karaciğer, buğday tohumları, lahana, ay çiçeği, gibi besinlerde de çinko oranı çok yüksektir. Sağlıklı bir vücut ve yaşam için günlük gerekli olan çinkomiktarı 10 mg’dır.
Çinko Eskikliğinde Olabilecek Sağlık Problemleri Nelerdir?
Vücudumuz için çinko değeri önemlidir. Eksik olmaması için doğru beslenme alışkanlığını oluşturmamız şarttır. Çocuklarda büyüme ve gelişme sorunlarının olmaması için çinkonun yeterli derecede vücutta olması gerekmektedir. Çocukların gelişmemesi, fiziki yapılarının oturmaması ve cüce kalması gibi durumlar çinko eksikliğine bağlıdır.

Cinsel gelişime bağlı sağlık problemleri de yine aynı şekilde çinko eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bazı çocuklarda önemli ergenlik problemleri olabilmektedir. Ergenlik döneminde yaşanan gecikmelerin çinko eksikliğinden kaynaklandığı ile ilgili önemli araştırmalar yapılmıştır.

İştah kaybının oluşması, ishal olma durumları, derinin kolay bir şekilde yaralanması, yaraların geç iyileşmesi, aşırı kilo kayıplarının ortaya çıkması, saç dökülmeleri, bazı hastalıkların geç iyileşmesi gibi durumlar çinko eksikliği ile ilgilidir.

Çinko ihtiyacı en fazla çocuklarda, hamile kadınlarda, emziren annelerde ve ergenlik dönemine yaklaşmış çocuklarda görülmektedir. Demir minerali ile bağlantılı olan bir mineral türüdür. Aşırı demir minerali alınması durumunda çinko mineralinin etkileri azalmaktadır.
Çinko Mineralinin Fazla Alınması
Çinko mineralinin günlük olarak ve dengeli bir şekilde alınması gerekmektedir. Aşırı çinko alınması durumunda bazı sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Bulantı, kusma ve ishal durumları çinko mineralinin fazla alınması ile ilgilidir. Sürekli huzursuz olma, sıkılma ve daralma durumları yine fazla çinko alımının etkileri arasında yer almaktadır. Gün içinde aşırı terleme ve bunalma durumlarıda yine çinkonun vücuda fazla alımı ile ilgilidir. Çok fazla çinko alımı bağışıklık sistemini güçlendirmez. Bağışıklık sistemi üzerinde aşırı çinko alımı ters etki yapmaktadır. Bu nedenle sistemi zayıflatır ve bazı hastalıklara davetiye çıkartmaktadır. Çok aşırı çinko kullanımı tümör hastalığı içinde önemli risklerden biri olarak bilinir. Bu nedenle dikkatli olmak ve uzun süreli fazla kullanımlarda titiz davranmak şarttır.
Kısaca toparlamak gerekirse, bu anlatıklarımız sadece çinko minerali için değildir. Tüm vitamin ve minerallerin vücuda dengeli bir şekilde alınmaları gerekmektedir. İstisnai durumlardan bahsetmiyoruz. Ara sıra alınan eksik veya fazla değerler vücut için herhangi bir tehdit unsuru olmamaktadır. Ancak, sürekli ve çok fazla alınan hem vitamin, hem de mineraller bazı riskleri beraberinde getirmektedir. Bu nedenle beslenme konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Doğru ve düzenli beslenmek ve de aynı zamanda hayat boyu spor yapmak şarttır. Spor yapmak, tüm sağlık sorunlarını önlemek için en iyi tedbirdir.

Bu yazı Beslenme, Sağlık, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir