Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir, vücut için gerekli ve önemli olan mineral türleri arasında yer almaktadır. Demir minerali besinlerden alınabilmekte ve eksikliğinde önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Demir mineralinin vücut içinde temel fonksiyonu kaslarda var olan miyoglobinin ve kanda bulunan hemoglobinin parça gibi oksijenin taşınmasıdır.

Olası demir eksikliğine ne iyi gelir diye merak eden herkes için önemli bilgiler derledik ve sizlerle yazımızın devamında paylaşıyor olacağız.
Demir kırmızı kan hücrelerinde bulunmaktadır. Bu hücrelerde yeterli demir bulunmadığı zamanda ortaya demir eksikliği anemisi denilen bir durum çıkmaktadır. Gebelik dönemlerinde çok sık görülen bir durumdur. Ayrıca, kan kaybı ve yetersiz beslenme durumlarında da demir eksikliği anemisi görülebilmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir eksiği olan kişilerde sık baş ağrıları görülmektedir. Bu kişilerin demir eksikliğine bağlı olarak sürekli enerjisiz ve bitkin oldukları gözlemlenir. Gün içinde devamlı yorgunluk hali, enerjisiz olma, dilde kızarıklık çıkması, vücut ağrıları, nefes darlıkları gibi önemli belirtiler olabilmektedir. Saçların soluk, kırılgan ve güçsüz olması yine demir eksikliğine bağlı bir durumdur. Zaman zaman ortaya çıkan çarpıntı ve baş dönmesi durumları demir eksikliğinin belirtisi ve sonucudur. Demir eksikliği yaşamamak için içerisinde demir olan besinleri tanımak şarttır. Bu besinlerin hangileri olduğunu ve ne sıklıkla tüketmemiz gerektiği çok önemlidir. Tüm vitamin ve minerallerde olduğu gibi demirde de fazla veya eksik alımı faydalı değildir. Dengeli ve yeterli olacak kadar demir almak şarttır.

Hangi Besinlerde Demir Bulunur?

Demir eksikliğine ne iyi gelir diye soranlara tüm cevaplar yazımızın devamında yer almaktadır. Demir minerali bakımından zengin içeriklere sahip olan tüm besinleri sizler için araştırdık ve açıklıyoruz. Bu besinler demir minerali bakımından zengin ve günlük ihtiyacınız için yeterlidir. Tek yapılması gereken bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesidir. Besinlere geçmeden önce bazı kişilerde vücut yapıları gereği demirin emilmesi noktasında problemler yaşadıkları bilinmektedir. Bu kişiler yeteri kadar demir içeren besin tüketseler dahi demiri ememedikleri için demire ihtiyaç duyabilmektedir. Bu tür bir durumdan endişe duyan kişilerin bazı tahlil ve testleri yaptırmaları gerekmektedir. Bu durumun tespit edilmesi durumunda ekstra olarak demir takviyesi gerekebilir. Ayrıca, zengin demir içerikli bazı besinler şeker, kolestrol ve yüksek tansiyon gibi hastalıklar için risk oluşturabilmektedir. Bu tür hastalıkları olan kişilerin ilk olarak doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.
Demir bakımından zengin olan besinler tavuk ciğeri, sığır ciğeri, istiridye, kuzu eti, ton balığı, sardalye, yengeç, karides gibi deniz ürünleri ilk sırada yazılabilir. Bunun yanında ıspanak, kuru fasulye, bezelye, nohut, mercimek, domates salçası gibi besinlerde demir açısından zengindir.

Fazla Demir Almak Tehlikeli Mi?

Sağlık, beslenme ve iyi yaşam konuları ciddi anlamda bilgi gerektiren alanlardır. Bu nedenle demir gibi minerallerin veya diğer vitaminlerin ne ölçüde ve hangi sıklıkla alınması gerektiği konusunda pek çok kişinin bilgi sagibi olmadığını görüyoruz. Çoğu kişi fazla demir almak tehlikeli mi sorularını sormaktadır. Cevabını merak edenler yazımızı okumaya devam edebilirler.
Özellikle 6 yaş altı çocuklar için fazla demir alımıçok tehlikelidir. Pek çok zehirlenme ve kusma vakası buna bağlı olarak ortaya çıktığı çeşitli araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Özellikle çocuklar için günlük alınması gereken demir miktarı maksimum 10 mg’dır. Bunun üzerinde alınan demirin akut zehirlenmelere yol açtığı söylenebilir. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde fazla demir alımı durumunda ilk olarak hastaneye gitmek şarttır. Aksi halde çok daha ciddi sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Olası zehirlenmelerin etkisi ilk 6 saat içinde ortaya çıkmaktadır. İlk görülecek belirtilerin mide bulantısı, kusma, düzensiz nabız, karın ağrısı, kaabızlık ve uyuşukluk gibi durumlardır. Kan basıncının aşırı düşmesi, ateş ve nefes darlığı durumları fazla demir alımına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Demir zehirlenmesini asla ve asla hafife almamak gerekir.

Demir alımlarını çok titiz bir şekilde yapmak ve olası zehirlenme durumlarında zaman kaybetmeden doktora başvurmak şarttır. Demir zehirlenmesi alınan demirin miktarına ve oranına göre farklı etkiler gösterebilir. Aşırı zehirlenme durumlarında mide, sinir sistemi ve karaciğer problemlerine kadar gidebilmektedir. Bu nedenle her zaman için dikkatli ve titz olmakta büyük fayda bulunmaktadır.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir