E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur?

Bilindiği üzere vitaminler yağda ve suda çözülenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Yağda çözülen vitaminlerden biride E vitaminidir. Merak edenler için E Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur sorusunun cevabı bu yazımızın içerisinde olacaktır. Vücudumuzda hiçbir şey gereksiz ve nedensiz değildir. Her bir organın, kasın, vitaminin ve mineralin önemli görevleri bulunmaktadır. E vitaminininde bu kapsamda çok önemli işlevsel faydaları bulunmaktadır. Damar setleşmelerini önlemek için E vitamini olmazsa olmazdır. Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biride kalp krizleridir. Kalp sağlığı ve ritmi için E vitamini ihtiyacı önemlidir. E vitaminin hafızayı güçlendirme etkisi bilinmektedir. İyi bir hafıza için E vitamini yeterli miktarda alınmalıdır. Bacak damarlarında yaşanan tıkanıklıklara bağlı olarak çeşitli ağrılar olabilmektedir. Bu ağrıları yok etmek veya hafifletmek içinde E vitamini olmazsa olmazdır. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar içinde bazı önemli riskleri ortadan kaldırmak için gerekli ve yeteri miktarda E vitamini alınması gerekmektedir.
Ayrıca E vitamini vücut hücrelerini korumakla görevlidir. Hücrelere zarar verebilecek her türlü tehdit karşısında tam bir savunmacı özelliği bulunmaktadır. Vücudun dirençli ve sağlıklı olabilmesi bağışıklık sistemine bağlıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması içinde E vitamini gerekli vitaminler arasındadır. Gelelim E vitamini bakımından zengin gıdalara.
E Vitamini Bulunan Besinler Hangileridir?
E vitamini bakımından zengin besinler çok fazladır. Bu besinleri bilmek, tanımak ve ona göre bir beslenme alışkanlığı geliştirmek kısa, orta ve uzun vadede çok önemlidir. Bu tür vitaminlerin eksikliğinde kısa vadede halsizlik, yorgunluk gibi ihmal edeceğiniz belirtiler ile karşılaşırsınız. Ancak, orta ve uzun vadede ciddi sıkıntılarla karşılaşma riskiniz olmaktadır.
E vitamini açısından bilinen en zengin besinler kuruyemiş, tahıl ürünleri, sebzeler, bazı baharatlar, kümes hayvanları ve meyvelerdir. E vitamini açısından zengin olan bazı besinleri sürekli tüketmek beraberinde bazı riskleri getirebilir. Bu besinleri bilmek şarttır. Badem ve ayçiçeği gibi E vitamini kaynaklarınının çok fazla tüketilmesi durumunda içinde bulunan kalorilerden dolayı kilo alma problemi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dengeli ve bilinçli beslenmek şarttır. En fazla E vitamini bulunan besin ayçiçeğidir. Ortalama 100 gr ayçiçeği içinde günlük ihtiyacınızın fazlası bulunmaktadır. Acı toz biber yine E vitamini açısından zengin içeriğe sahiptir. Çamfıstığı ve yerfıstığı aynı şekilde E vitamini deposu olarak bilinmektedir. İçerisinde zengin E vitamini bulunan diğer besinler ise kuru kayısı, kurutulmuş fesleğen, ıspanak, fındık, mısır yağı, fıstık, kivi, domates, yeşil zeytin, buğday tohumu yağı ve mango gibi besinlerdir.
E Vitamini Eksikliği Belirtileri
Vücut için temel ihtiyaçlardan biri olan E vitamini eksikliğinin baze önemli belirtileri bulunmaktadır. Çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Çünkü, normal şartlarda gerekli olan E vitamini doğal yollardan günlük olarak alınabilmektedir. Ciddi ceviyede E vitamini eksikliği olduğunda aşağıdaki bazı belirtiler gözlemlenebilir.
• Kas zayıflığı bu belirtilerden biridir. Özellikle 3 ay ve daha uzun süreli E vitamini eksikliği olduğunda kas zayıflığı olabilmektedir. Kaslar üzerinde en büyük etki E vitaminine aittir.
• Görme ile ilgili bazı problemler yine E vitamini eksikliğinin belirtileri arasında sıralanabilir. Gözlerde oluşan istem dışı hareketler E vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişebilmektedir. Sıradan ve basit bir durum gibi görülsede zamanla ciddi sıkıntılar çıkarabilecek önemli bir problemdir.
• Yürüyüş konusunda zorluk ve denge bozuklukları yine E vitamini eksikliğinin bilinen etkilerinden biridir. Kasların zarar görmesi veya zayıflaması ile birlikte bu tür sıkıntılar olabilmektedir.
• Genel vücut kaslarında zayıflık, halsizlik ve dayanıksızlık gibi durumlarda E vitaminine bağlı bir durumdur.
E vitamini eksikliği çok nadirr görülen bir durumdur. Ancak, ortaya çıkması durumunda kesinlikle hafife alınmaması ve hemen harekete geçilmesi gereken bir rahatsızlıktır. E vitamini eksikliğinde ne yapılması gerekir sorusu akıllara gelebilir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerden herhangi biri veya birilerini hissediyorsanız hiç durmayın ve hemen uzman bir hekime başvurun. İyi bir hastane tercih ederek bazı tahlilleri yaptırmalısınız. Bu tür konular asla ihmal etmeye gelmez. Zaman kaybetmemek, teşhise ve tedaviye erken başlamak çok önemlidir. E vitamini ağız yolu ile ilaç tedavisi yöntemiyle tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle yapılması gereken ve size önerilen tedaviye tam olarak uymak gerekir.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized, Vitaminler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir