Selenyum İçeren Besinler

Vücutta çok fazla bulunmayan temel vitamin türlerinden biridir. E vitamini ile birliştiğinde çok daha aktif rol oynamaya başlar. Bu durumda aktioksidan görevine bürünür. Ayrıca, vücudumuzda bulunan hücreler sürekli olarak dış tehditlere mağruz kalmaktadır.

Hücrelerin korunması içinde selenyum etkilidir. Bu yazımızda Selenyum içeren besinler üzerine kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.
Bilindiği üzere vücudumuzda çok sayıda serbest radikal bulunmaktadır. Bu radikaller DNA’ya bile zarar verebilmektedirler. Ayrıca, serbest radikaller bazı kalp rahatsızlıkları ve kanser türlerine neden olabilmektedir. Tamda bu noktada serbest radikaller ile mücade eden en önemli mineral olarak karşımıza selenyum çıkmaktadır.

Selenyum bu tür tehditlere karşı etkin bir mücadele vermektedir. Normal bir insan vücudunda selenyum eksikliği her zaman rastlanan bir durum değildir. Günlük tüketilen besinler üzerinden ihtiyacımız olan selenyum gibi mineralleri alabilmekteyiz.

Sadece bazı özel durumlar, eksik beslenme ve kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Selenyum tiroid fonsiyonu için büyük önem arz etmektedir.

Bunun dışında bağışıklık sisteminin güçlü olarak faaliyetlerini sürdürmesi içinde selenyum olmazsa olmaz mineraller arasında yer almaktadır.

Astım hastaları içinde düzenli ve sürekli selenyum alımı etkili sonuçlar vermektedir. Yapılan bazı araştırmalar bunu kanıtlamıştır.
Selenyum seviyesinin insan vücudunda yetersiz olması istenilen durum değildir. Uzun süreli selenyum eksikliği olması sonucu bazı kanser riskleri ortaya çıkabilmektedir.

Selenyumun kanser hücrelerinin oluşması karşısında etkili bir mücadele verdiği yapılan çok sayıda araştırma ile ortaya koyulmuştur. İnsan vücudun ihtiyacı olan selenyumun düzenli olarak alınması durumunda kanser hücrelerinin oluşma ihtimali daha düşük olmaktadır.

Selenyum eksikliğine bağlı olarak damar sertliği, artrit ve erkeklerde kısırlık gibi sağlık problemlerini ortaya çıkarabilmektedir.
Fazla alınan selenyum uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Tüm besinlerin kararınca alınması en doğrusudur. Bu kapsamda selenyum içinde fazla alımlarda selenyum zehirlenmesi gibi durumlar olabilmektedir.

Aşırı selenyum alımı durumunda saçlarda dökülme, tırnakların beyazlaması, kronik olarak yorgunluk hissi, mide bulantısı, baş dönmesi ve sinir hasarları gibi durumlar olabilmektedir. Sürekli ve uzun süreli fazla alınan selenyum cilt kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çok dikkatli ve titiz olmakta fayda vardır. Tüm bu bilgiler ışığında gelelim selenyum içeren besinlere. Aşağıda selenyum içeren besinleri ayrıntılı olarak belirtiyor olacağız.

Selenyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Selenyum doğada pek çok bitki, sebze ve meyvede bulunmaktadır. Bu besinlerin pek çoğunu günlük hayatımızda kullanmaktayız. Ancak, bilinmesi ve bilinçli olunması açısından bu bilgileri tekrarlayabiliriz. Özellikle bitkisel gıdalar selenyum bakımında en zengin olanlarıdır. Hayvansal gıda gruplarında da selenyum oldukça fazladır. Verecek olduğumuz selenyum içeren besinler genel bilgilere dayalıdır. Selenyum eksikliği endişesi olanların öncelikli olarak uzman bir doktora başvurmaları daha doğru olacaktır.
Ay çekirdeği selenyum açısından en zengin besinler arasında yer almaktadır. 100 gr ayçiçeği içerisinde günlük ihtiyacınız olan selenyum miktarınının tamamı bulunmaktadır. Bu nedenle zaman zaman fazla olmamak şartıyla kavrulmuş ayçiçeği tüketebilirsiniz. Bir diğer önemli selenyum kaynağı Brezilya kestanesidir.

Sadece 1 adet Brezilya Kestanesi içinde 1 günlül selenyum ihtiyacınız karşılanmış olacaktır. Selenyum bakımından zengin besinlerden biride balıklardır. Balık çeşitlerinin hemen hemen tamamında zengin miktarda selenyum bulunmaktadır. Bunun dışında özellikle hindi eti ve tavuk göğüs eti kısmında yüksek miktarda selenyum bulunmaktadır. Geldik kırmızı ete. Kırmızı et içinde de selenyum yeterli derecede mevcuttur. Görüldüğü gibi selenyum almak için çok sayıda besin bulunmaktadır. Bu besinleri günlük olarak tüketebilir ve ihtiyacınızı karşılayabilir.
Selenyum açısından zengin olan başka besinlerde bulunmaktadır. Mantar ve yumurtada selenyum miktarı fazladır. Özellikle her sabah haşlanmış bir yumurta ile hem selenyum, hem de diğer ihtiyaçlarınız karşılanabilir. Esmer pirinç, yulaf ve soğan gibi besinlerde de selenyum mevcuttur. Tüm tahıl ürünleri, istiridye ve sarımsak içinde selenyum bulabilirsiniz.

Yazımızın başlarında da belirtmiştik. Vitamin ve mineraller vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Ancak, ne eksiği, ne de fazlası iyi değildir. Tam kararınca alınmalıdır. Aksi halde vücut için önemli sağlık problemlerinin başlangıcı olabilecektir. Yapılması gereken beslenme konusunda araştırma yapmak, bilgi sahibi olmak ve ona göre beslenme düzenimizi oluşturma olmalıdır. Bunun dışında diğer olumsuzluklarda da hemen doktora başvurmak şarttır.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir