Sirkeye Hayatınızda Yer Açın

Sirke; yoğun asitli meyvelerden elde edilen ekşi meyve suyudur. Elma, üzüm, ayva gibi meyvelerde yapılır. Genellikle gıda, temizlik, güzellik, sağlık gibi alanlarda kullanılır.

1) GIDALARDA SİRKE KULLANIMI

En yaygın gıda kullanımı salata ve çorbalardır. Yemeklere ekşi bir aroma verir. Ayrıca sirke meyve ve sebzelerin temizlenmesinde kullanılır. 2 litre suya 2 yemek kaşığı sirke atılır. Yıkanacak meyve ve sebzeler 15 dakika bu suda bekletilir. Daha sonra akan suda tekrar yıkanır. Böylece kimyasal ilaçların etkisi yok olur.

2) TEMİZLİKTE SİRKE KULLANIMI

 • Evde ve ofiste bulunan teknolojik ürünleri temizler. Birebir oranında su ve sirkeyi karıştırın. Temizlik bezini bu suyla nemlendirin ve silin.
 • Pencere, araba, gözlük camlarını sirkeli su karışımıyla nemlenmiş bezle silebilirsiniz. Ayrıca bu karışım kışın cam yüzeylerde buzlanmayı bir süre engeller.
 • Ayna, duşa kabin ve lavabolarda da rahatça kullanılır. Lavabolardaki kir ve kireçlenme için birebirdir. Elma sirkesini lavaboya dökün ovalayın ve 10-15 dakika bekleyin. Sonra durulayın. Duşa kabin temizliği için 2 su bardağı sirke ve 1 su bardağı suyu boş bir fısfıs şişesinde karıştırın. Yüzey ıslak kuru fark etmez, yüzeye dökerek ovalayın ve durulayın. Hem parlayacak hem de birkaç kullanım su lekesi tutmayacaktır.
 • ayans, marley gibi yer yüzeylerini temizler ve parlatır. Silme suyunuza bir çay bardağı sirke ekleyin ve uygulayın. Sirke kokusu uçacaktır. Geriye sirkenin oluşturduğu parlaklık kalacaktır. Özellikle evde bebeği, çocuğu, hastası olanlar , kimyasal ürün kullanmak istemeyenler gönül rahatlığıyla kullanılır.
 • Bulaşık ve çamaşır makinelerinde temizleyici ve kireç sökücü etkiye sahiptir. Makinelerin deterjan gözüne bir su bardağı sirke ekleyin. En yüksek derecede boş çalıştırın. Bu uygulama makinelerin içini parlatacak ve kötü kokuları, kir ve kireci söküp atacaktır. Birkaç ayda bir uygulayabilirsiniz.
 • Buzdolabı,küvet,klozet, mutfak ve banyo dolabı, temizliğinde de etkilidir.1 litre ılık suya 1 çay bardağı sirkeyi ekleyin ve alanı silin. Hem kötü kokular gidecek hem temiz bir alan oluşacaktır.
 • Metal ve deri alanlarda da birebir oranında kullanılabilir. Nemli bir bezle ovalayın ve durulayın.
 • Mutfakta yemek ve kızartma sonrası oluşan kokuları yok eder. 1 su bardağı suya iki yemek kaşığı sirke ekleyin. Ocakta 5-10 dakika kaynatın.
 • Renkli çamaşırların rengini koyulaştırır; beyazlara parlaklık verir.

3) SİRKEDEN GELEN GÜZELLİK

 • SAÇ BAKIMI

Saçlarınızın temizliğini yaptıktan sonra 2 su bardağı elma sirkesi ve 3 su bardağı suyu karıştırın ve bu suyla durulayın. Kepekli saçlarda etkilidir. Ayrıca saça canlılık ve parlaklık verecektir.

 • CİLT BAKIMI

1 çay bardağı içme suyuna bir çay bardağı doğal sirkeyi ekleyin. Bir tutam pamukla cildinize 5 dakika ters yönde uygulayın. Ağzı kapalı olarak buzdolabında saklayın. Haftada birkaç kez gece yatmadan önce kullabilirsiniz. Güneş, yaşlılık,gebelikte oluşan lekelerin rengini açar. Cilde tazelik verir.  Cildi sıkılaştırır, doğal tonik özelliği gösterir.

Sirkenin tok tutma ve sindirimi kolaylaştırma özelliği de vardır. Kilo vermek için yemeklerden önce sirkeli su içilebilir. Yemeklerinize sirke katarak doyma hissinizi artırabilirsiniz.

 • EL VE AYAK BAKIMI

Ayak mantarının oluşum evresinde iseniz; akşamları temiz ayağınızı ılık sirkeli suda 10 dakika dinlendirebilirsiniz.

Ayak kokusu yaşıyorsanız yine ılık sirkeli suda ayaklarınızı 10 dakika dinlendirin. Daha sonra ayaklarınızı bu suda ovun. Sirkenin dezenfetkte edici özelliği sayesinde bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Manikür-Pedikür sonrası bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı sirke ekleyin. Parmaklarınızı 5 dakika dinlendirin. Ojenizi parmaklarınız kuruduktan sonra sürün.Daha uzun süre kullanırsınız.

 • Ellerdeki kötü kokuları giderir. Ellerinizi biraz sirkeyle ovalayın. Sonra durulayın.

4) SAĞLIK ALANINDA SİRKE

 • Arı sokmalarında ve sivrisinek ısırmalarında bir pamuğun üstüne bir miktar sirke dökün.

Bölgeyi silin. Ağrısını ve şişliğini alacaktır.

 • Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • Sirkedeki asetik asit maddesi, kan şekerini kontrol altında tutar, yüksek tansiyon riskiyle savaşır.
 • Kanser tedavisi çalışmalarında fareler üzerinde etkisi onaylanmıştır. Kanser hücrelerini küçültme etkisi göstermiştir. İnsanlar üzerindeki etkisi halen araştırılmaktadır.

NOT: Herhangi bir  sağlık sorununuz varsa mutlaka doktorunuza danışınız. Tüketilecek ve cilde uygulanacak yöntemlerde doğal sirke kullanınız.

Bu yazı Beslenme, Uncategorized kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir