Yağda Çözünen Vitaminler

Bilindiği gibi vücudumuzda bulunan vitaminler iki ana gruba ayrılmaktadır. Suda çözünen ve yağda çözünen olmak üzere iki tür vitamin grubu bulunmaktadır.

Suda çözünen vitaminler depolanamaz ve bu nedenle günlük olarak alınmaları gerekmektedir. Bunun dışında Yağda çözünen vitaminler ise depolabilme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile yağda çözünen vitaminler günlük olarak alınmak zorunda değildir. Fazla miktarda yağda çözünen vitamin alımında depolanır ve daha sonraki günlerde kullanılabilir.
A, D, E, K ve F vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir. Tüketilen yağlar ve aynı zamanda karaciğerin üretmiş olduğu safra yardımı ile emilen türlerdir. Sindirim sisteminden alınan yağlar ile birlikte ayrılmaktadırlar. Yağlarla ile birlikte dolaşımı olur ve yağ dokuları içinde depolanabilmektedir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi günlük olarak alınmak zoruda değildir.

Depolama özelliği sayesinde alınan vitaminler belli bir süre saklanır ve ihtiyaç durumunda kullanılırlar. Yağda çözünen vitaminler günlük ihtiyacın üzerinde çok fazla alınmaması gerekmektedir. Bu vitamin türlerinin depolanıyor olmasından dolayı vitamin zehirlenmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir.

Yağda Çözünen Vitaminlerin Özellikleri

Yağda çözünen vitaminleri biraz daha yakından tanıyalım. Verecek olduğumuz bilgiler genel bilgilerdir. Bu nedenle daha detaylı bilgi ve ayrıntı için doktorunuza başvurmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

A Vitamini

A vitamini bütün enfeksiyonlarla mücade eden vitamindir. Bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmazdır. Kanser türlerine karşı etkili bir koruma özelliğine sahiptir. Cilt, saç ve tırnak sağlığı için A vitamini gereklidir. Hem dişler, hem de diş etleri için A vitamini önemli bir ihtiyaç durumundadır. Doku, böbrek ve karaciğer içerisinde depolanmaktadır. D vitamini ile birlikte olunca çok daha faydalı olmaktadır. İdrar yolları ve solunum enfeksiyonlarına karşı direnç gösteren vitaminlerden biridir.

D Vitamini

Vücudumuz için çok önemli olan kalsiyum ve forforun emilimi D vitamini ile olabilmektedir. Hem kaliyuma, hem de fosfora özellikle kemiklerimizin ihtiyacı çok fazladır. İşte bu görevi en iyi şekilde yapabilen D vitaminidir. Kemik ve diş gelişimi için çok önemlidir. Özellikle balık yağı tam bir D vitamini deposudur. En kolay D vitamini alabileceğimiz kaynak güneş ışınlarıdır. Kısa bir süre güneş ışığında kalmak D vitamini ihtiyacımızı karşılamak adına yeterli olacaktır. Çocuklar için eksikliği bazı önemli ve kalıcı sağlık problemlerini çıkartabilir. Bu nedenle bazı kontrollerin yaptırılması gerekebilir.

E Vitamini

Yağda çözülen bir diğer vitamin türü E vitaminidir. En önemli işlevsel görevi A vitaminini korumasıdır. Hücrelerin uzun yaşaması ve korunması için E vitaminine ihtiyacımız bulunmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları ve de bazı kanser türlerine karşı E vitamini etkin bir savunma aracıdır. Erkeklerin gücünü arttırması, kısırlık olmaması ve bazı dolaşım bozukluklarını önlemesi gibi faydaları bulunmaktadır. E vitamini eksikliği kısa vadede önemli bir soruna neden olmaz. Ancak, uzun vadede ciddi sağlık problemleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle doktorunuza başvurmanız, muayene ve testler yaptırmanız gerekir.

F Vitamini

Vücudumuzda gereksiz ve işlevsiz hiçbir mineral ve vitamin bulunmamaktadır. Özellikle rahim bölgesinde oluşabilecek kanser türleri için F vitamini etkin bir savunmadır. F vitamini eksikliği olması durumunda bazı deri problemlerine neden olabilmektedir. En çok F vitamininin bulunduğu besinler ceviz, tere, badem, lahana ve kuzu ciğeridir.

K Vitamini

K Vitamini içinde vücudun ihtiyacı çok fazladır. Kanın pığtılaşmasına yardımcı olan en önemli vitamin K vitaminidir. Bunun yanında kemiklerin mineralleşmesi içinde K vitamini gerekli bir vitamindir. Kanamayı önleme görevi bulunmaktadır.K vitamini eksikliği durumunda en ufak bir yaralanmada bile ciddi kan kaybı yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle K vitamini vücut için çok önemlidir. Vücudumuzda oluşabilecek kırık ve çatlakların hızlı ve de kolay bir şekilde kaynaması içinde K vitamini çok önemlidir. Yumurtalık, akciğer ve göğüs kanserlerinin oluşması içinde önleyici özellikleri mevcuttur.

K vitamini eksikliği çok nadir görünen bir durumdur. Daha çok yeni doğan bebeklerde görülür. Ancak, zaman zaman tahlil yaptırmak ve K vitamini seviyesini görmek daha sağlıklıdır.

K vitamini ıspanak, lahana, kabak, marul, mısır, biber, patates, yumurta sarısı, ciğer, soya fasulye yağı, fındık, ceviz, havuç, domates, muz, şeftali, çilek ve karnabahar gibi besinlerde çok fazla olan bir vitamindir.

Bu yazı Uncategorized, Vitaminler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir